Pszczelarze obchodzili jubileusz

pszczoly55

Piękny jubileusz 35-lecia swojej działalności obchodzili członkowie Koła Pszczelarzy w Iwaniskach. W uroczystym spotkaniu z tej okazji wzięli udział między innymi Jan Świś, prezes Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu, Zbigniew Wołcerz, przewodniczący rady powiatu opatowskiego, Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska, Stefan Zając, wiceprzewodniczący rady gminy Iwaniska.

Wójt gminy wręczył prezesowi Koła Henrykowi Szczepańskiemu okolicznościowy grawerton. – Z okazji 35 – lecia działalności Koła, życzę wszystkiego dobrego naszym pszczelarzom – powiedział wójt. – Jak jesteście państwo potrzebni to chyba najlepiej sadownicy wiedzą. Nie ma pszczół, nie ma świata.
Wszystkiego dobrego życzył pszczelarzom z Koła w Iwaniskach prezes Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu, Jan Świś: – Przede wszystkim chcemy podziękować za zaproszenie nas tutaj. 35 lat działalności Koła to spory szmat czasu. Cieszę się, że takie grono zawiązało się po powstaniu województwa tarnobrzeskiego i istnieje do dzisiaj. Bardzo długo, bo ponad trzydzieści lat przewodził Kołem pan Bronisław Wolański. Obecnie przewodzi pan Henryk Szczepański. Koło w Iwaniskach liczy dzisiaj 25 osób, a przecież znajduje się tutaj sporo pasiek niezarejestrowanych. I dobrze, pszczelarstwo powinno się rozwijać. Nasza ocena działalności tego koła jest bardzo pozytywna. Pan Henryk działa jako jeden z wzorowych prezesów w naszym OZP. Życzę panu prezesowi dalszej działalności i wytrwałości tak jak do tej pory. Wszystkim członkom działania nie tylko we własnych pasiekach ale i na rozwój pszczelarstwa. Żeby w czterdziestą rocznicę było tych odznaczeń jeszcze więcej, a do tego czasu życzę Państwu dużo, dużo beczek miodu i zdrowia.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia za zasługi dla pszczelarstwa:

Srebrną Odznakę PZP Warszawa otrzymali:

Jan Adamek oraz Czesław Baran,
Brązową Odznakę PZP Warszawa otrzymali:

Czesław Kiełb, Stefan Kozłowski, Tadeusz Masternak, Leszek Zając

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZwalczyłem warrozę, a i tak mam puste ule
Następny artykułJak rozpoznać miód fałszywy?
Wspólnie z żoną od 18 lat pasjonujemy się pszczelarstwem. Zajmujemy się pozyskiwaniem od pszczół miodu wysokiej jakości, wosku, kitu pszczelego, tworzeniem odkładów pszczelich, hodowlą matek. Wyprodukowany miód pochodzący zresztą z terenów ekologicznych, cechuje gwarancja jakości, wypracowana przez szereg lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ