Tarnobrzescy pszczelarze o pszczołach

Zorganizowanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu wystawy „Pszczoły, bartnicy, pasiecznicy i wybitni pszczelarze”, która była eksponowana w miesiącu marcu i kwietniu, stało się okazją do spotkań tarnobrzeskich pszczelarzy z dziećmi i młodzieżą.

Młodzi słuchacze nie tylko zwiedzali wystawę, na której prezentowane były stare książki o pszczelarstwie, fotografie i różne przedmioty związane z hodowlą pszczół, ale od pszczelarzy dowiadywali się także, jak wygląda życie pszczół w ulu i jaka obowiązuje tam hierarchia, jaką rolę pełni pszczoła – matka, jaką robotnica, jaką truteń, jak pszczoły spędzają zimę, poznawali budowę tych owadów i ich cykl rozwojowy. Mieli także okazję zajrzeć do ula z plastrami miodu oraz poznać zastosowanie prezentowanych na wystawie przedmiotów, bez których nie da się prowadzić pasieki. Dzieciaki mogły też przymierzyć ochronny kapelusz pszczelarski lub spróbować swoich sił w obsłudze dymiarki. Czasami pszczelarze częstowali słuchaczy miodem lub obdarowywali drobnymi upominkami.

Z uczniami ze szkół z Tarnobrzega i okolicy spotkali się: panie Patrycja Stępień i Krystyna Gryszun oraz panowie Roman Tański, Witold Niezgoda i Mieczysław Rawski. Natomiast pan Wiesław Gil mówił nie tylko o roli pszczół  i potrzebie ich ochrony, pracy pszczelarza i jego narzędziach, ale także o swojej wielkiej pasji, jaką jest kolekcjonowanie książek, czasopism i przedmiotów związanych z uprawianiem tego zawodu. O bartnictwie, którym zajmowali się mieszkający w widłach Wisły i Sanu Lasowiacy, opowiadała również pani Maria Pałkus, interesująca się historią pszczelarstwa.

 

Zarząd Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu

Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu

Mieczysław Rawski telefon  605 081 269